Taekwondo WT

Taekwondo Olimpijskie po raz pierwszy trafiło do Torunia wraz z Sanalem Badmaevem z Tadżykistanu (druga połowa lat dziewięćdziesiątych). Niestety Sanal bardzo szybko emigruje z Polski i w temacie WTF wraca pustka. KS Centuria Toruń reaktywowała Taekwondo Olimpijskie w naszym mieście, przystępując do Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego w 2016 roku i dokładając tą sekcję do istniejącej od 2014 roku do teraz sekcji Taekwon-Do ITF (kiedyś w ramach PZTKD, dziś w ramach PUT) w naszym klubie. KS Centuria posiada licencjonowanych instruktorów w obu odmianach TAE KWON DO, WT (dawny WTF) oraz ITF, którzy obecnie prowadzą jedynie Taekwondo Olimpijskie!

Gdzie powstało taekwondo:
Korea.

Co oznacza nazwa tej sztuki walki:
Tae oznacza stopę, uderzenie stopą lub system technik wykonywanych nogą, Kwon oznacza pięść, uderzenie pięścią lub system technik wykonywanych pięścią, a Do oznacza drogę.
W wolnym tłumaczeniu taekwondo jest zatem sztuką walki za pomocą rąk i nóg, rozwijającą także nasz umysł – wytyczającą w życiu drogę opartą na rozwoju fizycznym oraz rozwoju charakteru. Trenować może każdy!

Rys historyczny taekwondo WT:

Pewnie wielu z Was zastanawia się jak doszło do podziału na ITF i WT, które są dziś osobnymi sztukami walki – mimo takiej samej nazwy.

Według WT generał Choi opracował system ćwiczeń formalnych (uznawanych do dziś w ITF) i uważał, że powinien stać się on obowiązkowy dla wszystkich ćwiczących. Przedstawiciele innych szkół uważali natomiast, że każda szkoła powinna mieć swój wkład w powstanie nowych układów formalnych i w wyniku nieporozumień gen. Choi Hong Hi musiał opuścić władze Koreańskiego Związku Taekwondo.

Udał się do Kanady gdzie w Toronto założył nową siedzibę ITF, a wielu instruktorów poszło w jego ślady. Pod koniec 1972 roku w Seulu powstaje KUKKIWON – Światowe Centrum Taekwondo i już w maju następnego roku zorganizowano w nim I Mistrzostwa Świata w Taekwondo (25-27 maja 1973). Udział w nich brało ponad 200 zawodników z 19 krajów.

Po zakończeniu Mistrzostw, w dniu 28 maja 1973 roku powołano do życia Światową Federację Taekwondo (World Taekwondo Federation – WTF), która obok ITFu trenowana jest w toruńskiej CENTURII. Dziś nazywa się ją WT (World Taekwondo).

>>HISTORIA TAEKWONDO<<

Czy w taekwondo WT odbywają się zawody sportowe:

Tak. Rangi krajowej, europejskiej oraz ogólnoświatowej. W czasie trwania XXIV Igrzysk Olimpijskich (1988 rok) w Seulu taekwondo stało się dyscypliną pokazową, a 2000 roku w Sydney stało się pełnoprawną dyscypliną olimpijską!

Zasady punktacji w Taekwondo WT:

(„Body Shot” już 2 punkty!)
+ nowe zasady od 2017:

+