Okiem trenera (6) Dojang!

„Dojang Toruń” jest tuż przed otwarciem! 1 lutego 2017 pierwszy trening przy Placu 18 stycznia 4. Co znaczy słowo „Do” – nie trzeba trenującym TAE KWON DO tłumaczyć. Co zatem oznacza drugi człon, „Jang”? W wolnym tłumaczeniu jest to „miejsce”. Do-Jang można zatem określić jako miejsce kultywowania „drogi”, co już na starcie czyni z niego coś więcej niż zwykła sala gimnastyczna, na której można zachowywać się jak na podwórku.

W Taekwon-Do ITF oddziela się (podkreśla) człon „Do” jako ten duchowy/wewnętrzny, podobnie w zapiskach dotyczących np. regulaminu sali ITF znajdujemy pisownię „Do-Jang”, gdzie ponownie oddziela się słowo „Do”. Jako, że TAE i KWON to również osobne słowa, a jednak w Taekwon-Do ITF się ich nie oddziela kreską, łatwo wywnioskować, że „Do” ma tu szczególne znaczenie.

Taekwondo Olimpijskie nie używa owej kreski, dlatego o WTF-ie pisze się (razem) Taekwondo, a koreańska nazwa miejsca do treningu, która przebija się przez wyszukiwarkę jednoznacznie wskazuje na pisownię „dojang”. Oczywiście brak kreski nie oznacza, że w Taekwondo Olimpijskim nie dba się o „Do” – jak we wszystkim, zależy od klubu i trenera…

No dobrze, czym zatem powinno być dla nas „Dojang Toruń”? Przede wszystkim miejscem, w którym przestrzegamy zasad/regulaminu sali i szanujemy te mury jako przestrzeń pozwalającą nam się doskonalić, zmieniać na lepsze. Dojang ma kojarzyć się z postępem fizycznym, ale przede wszystkim ze wzmocnieniem wewnętrznym. Ma być miejscem, w którym się przełamuję, staję się coraz lepszym w sztuce walki oraz w posiadaniu odpowiedniego do niej charakteru (który przełoży się później na całe moje życie!). Ma być drugim domem, w którym trenują podobni do mnie – niedoskonali, ale i pokorni, pomocni, również znający swoją „drogę” poprzez samodoskonalenie się psychofizyczne.

Dojang (koreański odpowiednik japońskiego „dojo”) to szczególne pomieszczenie dla taekwondowej rodziny. Godne szacunku na tyle, że przed wejściem i po wyjściu z niego wykonujemy ukłon, a instruktor oraz zasady TKD stają się najwyższym autorytetem.

Miasto Toruń doczekało się dojang z prawdziwego zdarzenia. Zapraszamy do naszych grup! Dosłownie każdy znajdzie na dojang miejsce dla siebie i będzie miał szansę „wejścia na drogę”!