24.08.2019 Egzaminy ITF i WT na obozie w Jantarze

Jesteśmy po letnich obozach, jesteśmy po wynikach egzaminów. W kwestii tych właśnie egzaminów na stopnie cały czas wyznajemy w Centurii zasadę „jakość, a nie ilość”, a zatem miło nam poinformować, że w Jantarze swoje pasy zmienili kolejni zawodnicy Taekwon-Do ITF oraz Taekwondo WT. Z całego toruńskiego składu podejść mogło tylko 14 osób. Kandydaci na stopnie musieli wykonać układy formalne, kopnięcia, walki krokowe (dzieci z ITF trzy, dwu i jednokrokowe), samoobronę, rozbicia grubych desek, odbyć sparingi (WT), a także znać teorię.

Wyżej nasz Oskar Sajnóg (12 lat) i jego 360 yop chagi przez trzy osoby (deska 18 mm, sosna) na egzaminie ITF (zdał na niebieską belkę).

Duże gratulacje i podziękowania za czas jaki włożyliście w przygotowania! Idealnie nie jest i nie będzie, ale z pewnością kosztowało Was to dużo czasu i stresu, a także słuchania mocnych słów trenerów, które z bezstresowym wychowaniem często mają niewiele wspólnego.
Przede wszystkim mamy w klubie drugi czerwony pas, pierwszy w ITF, Martynę Woźniak, która we wrześniu wchodzi w szósty rok treningu w Centurii! Poza nią egzamin zdali: Tymon Szałwiński, Antoni Małgorzewicz, Oskar Sajnóg, Julia Szczygielska oraz Antosia Marchlewska. Warto dodać, że egzaminu przed czterosobową komisją nie zdali wszyscy dopuszczeni (łącznie zdawało 35 osób), komisja ta nie unika oblewania kandydatów na stopnie.
Egzamin Taekwondo WT zdali: Agata Dondalska, Adam Dondalski, Monika Downar, Zuzanna Błażejewska, Tymoteusz Chybiński, Antonina Pudełek, Olek Gardzielewski oraz Paweł Wieluński.
W „jakości nie ilości” nie chodzi jedynie o fakt posiadania odpowiednich predyspozycji, ale przede wszystkim o serce i zaangażowanie. Cały obóz (i cały sezon) udzielaliśmy konsultacji i byliśmy dostępni dla tych, którzy chcieli by ich poprawić i przygotować. Zdające osoby odpowiedziały na nasz wielokrotnie powtarzany apel, ćwiczyły same, przychodziły po trenera w celu konsultacji. O to nam chodzi, o to by stopnie dostawali Ci, którzy naprawdę chcą, a nie Ci, którzy sądzą, że coś im się należy jedynie z racji stażu. Otóż nie i kilka osób odrzuciło „propozycję nie do odrzucenia” w postaci dodatkowych poprawek, a zatem mogą mieć pretensje jedynie do siebie. Jako trener na plaży byłem raz… w ostatni dzień na 30 minut napić się kawy i posłuchać muzyki. To był obóz TKD…
Na zdjęciach „przyłapani na ćwiczeniu po godzinach”, a dalej poszczególne egzaminy.