18.05.2024 I kolejka Ligi Taekwondo Wesołek. Luboń.

18 maja w 18 osób pojechaliśmy do Lubonia na towarzyską Ligę Wesołek (od nazwiska organizatora). Nasz klub zdobył 12 złotych, 8 srebrnych i 13 brązowych medali, a więc dzieci wróciły z workiem 33 blaszek do swojej kolekcji. Najważniejsze na takich turniejach jest jednak kolekcjonowanie doświadczeń, bo tylko one później owocują na Pucharach itd. 13 medali zdobyliśmy w walkach, 12 w układach i po 4 w skokach i przeskokówce. Po pierwszej kolejce Nadia Pawlewicz prowadzi w indywidualnej klasyfikacji Młodzików na 56 zawodniczek i zawodników tej kategorii wiekowej. Na 72 kadetów drugi jest Marcel Iwicki, a trzecia Paula Górska. Drużynowo Centuria trzecia w sprawnościówkach i walkach. Te wyniki dostępne są na stronie Ligi: https://www.mipon.pl/liga-taekwondo/index.php. Dokładne wyniki i komentarz:

WALKA SPORTOWA

Marcel Iwicki (kadet) – złoto.
Marta Korzestańska (kadet) – złoto.
Paula Górska (kadet) – złoto.
Nadia Pawlewicz (młodzik) – złoto.
Ksawery Śliwicki (młodzik) – złoto.
Bianka Zielińska (młodzik) – srebro.
Dominika Lipińska (kadet) – brąz.
Róża Drosd (młodzik) – brąz.
Julia Warchoł (kadet) – brąz.
Mariia Tarapat (kadet) – brąz.
Przemek Bartlewicz (dzieci 8-9) – brąz.
Sebastian Makowski (dzieci 8-9) – brąz.
Oliwier Stanek (dzieci 8-9) – brąz.

KONKURENCJE SPRAWNOŚCIOWE

Poomsae (układy formalne, dodawane na Lidze do klasyfikacji sprawnościowej):

Mariia Tarapat (kadet) – złoto.
Maja Sadowska (kadet) – złoto.
Róża Drosd (młodzik) – złoto.
Paula Górska (kadet) – srebro.
Marta Korzestańska (kadet) – srebro.
Mieczysław Kaźmierczak (dzieci 8-9) – srebro.
Michał Stoppa (kadet) – srebro.
Oliwier Stanek (dzieci 8-9) – srebro.
Marcel Iwicki (kadet) – brąz.
Przemysław Bartlewicz (dzieci 8-9) – brąz.
Nadia Pawlewicz (młodzik) – brąz.
Ksawery Śliwicki (młodzik) – brąz.

Twio ap chagi (kopnięcie „wzwyż”):

Paula Górska (kadet) – złoto.
Marcel Iwicki (kadet) – srebro.
Mariia Tarapat (kadet) – brąz.
Nadia Pawlewicz (młodzik) – brąz.

Przeskokówka (kopanie na czas):

Marcel Iwicki (kadet) – złoto.
Nadia Pawlewicz (młodzik) – złoto.
Borys Stefański (dzieci do lat 7) – złoto.
Maja Sadowska (kadet) – srebro.

Centurię Toruń reprezentował także Tymon Jarzyński (dzieci 8-9).

Super zaprezentowały się nasze „kurczaki”, które tym turniejem przeszły w wiek Młodzika (10 lat rocznikowo, od tej kategorii zaczyna się w Polsce Taekwondo Olimpijskie z pełnym kontaktem – na głowę). Róża wylosowała dziewczynkę starszą, kończącą Młodzika, ponad pół głowy wyższą i mimo że przegrała – przewalczyła dzielnie całą walkę (w pewnym momencie remis 8:8), udowadniając, że ma charakter i jeśli będzie ćwiczyła, wynik jest kwestią czasu. Róża wygrała za to konkurencję układów (poomsae). Na plus zaskoczyła Bianka, która miała komunię św. i „biały tydzień”, dużo opuszczała, szczerze mówiąc myślałem, że będzie gorzej, tymczasem wygrała swoją debiutancką walkę w Młodziku, a w finale przegrała dopiero w… siostrobójczej walce z Nadią Pawlewicz. Nadia wygrała dwie walki, we wspomnianym finale wygrywając z Bianką w trzeciej, finałowej rundzie i to w ostatnich sekundach! Pokazałyście prawdziwy centuriowy charakter. Nadia wygrała też przeskokówkę, w układach i skokach była trzecia, co daje jej prowadzenie w ogólnej tabeli Młodzików tej Ligi. Wracając do Bianki, widać jak dojrzewa pod względem kombinowania, a jej charakter w pozytywny sposób przekłada się na taktykę, to już nie jest „heja i do przodu”, tylko zabawa z poruszaniem, próba kontroli pola, wyniku – oczywiście jak na, jeszcze, 9 lat. Bianka, Róża i Nadia mają za sobą wiele zawodów i obozów. Z Młodzików wygrał także Ksawery, co na pewno podbudowało go psychicznie, tym bardziej, że dorzucił brąz w poomsae. Podobnie jak Bianka i reszta, nie może jednak zapomnieć o wzmożonym rozciąganiu, bo zaraz same chęci oraz spryt mogą i przestaną wystarczać! Młodzicy gratulacje, ale to dopiero początek!
Jeśli Młodziki to początek, cofnijmy się na linię startu. Przemek i Miecio zadebiutowali w mini-kyorugi, czyli w walkach dzieci 8-9 lat na samo elektroniczne hogo. Przegrali swoje walki (Przemkowi z drabinki wychodził brąz), ale poczuli na własnej skórze, że strach ma wielkie oczy – Miecio do końca miał nie walczyć, a zdobył w jednej rundzie 17 punktów (przeciwnik 20), więc sami widzicie, że nie było źle. Walczyli w dzieciach także Oliwier (brąz) i Sebastian (brąz), którzy próbowali coś ugrać, ale jeszcze brakuje umiejętności (to nie były ich pierwsze turnieje, są już starsi). Miecio i Oliwier zdobyli srebrne medale w swoich kategoriach poomsae, a Przemek brąz. Tymon Jarzyński jako jedyny z tych, którzy mogli, nie chciał walczyć, a w pozostałych konkurencjach nieco zabrakło mu do strefy medalowej.
Najmłodszym zawodnikiem CT na I kolejce był Borysek z sekcji 3-6 lat, oczywiście w kategoriach skoków i przeskokówki, aczkolwiek gdyby miał taką możliwość do walki – też by wyszedł. Bardzo ładnie skakał, był tuż za podium, a w kopaniu na czas wygrał na 9 osób do lat 7, w większości raczej starszych! Fajny, wczesny debiut na jakiejkolwiek imprezie Taekwondo!
Kadeci jeżdżą dużo częściej, więc na temat ich walk rozmawiamy na bieżąco. Największą drabinkę wygrał świeżo upieczony Mistrz Polski Marcel Iwicki. Dwie walki wygrała Marta Korzestańska, a jedną Paula Górska.