Seminarium walki sportowej semi contakt w Toruniu !

25 maja odbędzie się na naszej sali seminarium pointfightingu/semi contaktu z Piotrem Bernatem (VI dan Taekwon-Do ITF, 1 kyu kickboxing). Będą to treningi dla grupy młodszej i starszej ITF. Po seminarium odbędzie się egzamin na stopnie uczniowskie dla części uczestników, a Pan Piotr zasiądzie gościnnie w komisji. Napiszę kilka słów o tym, czym jest ta formuła. Polska Unia Taekwon-Do, w ramach której zrzeszona jest nasza sekcja ITF, formułę pointfighting dodała do swoich turniejów już pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Semi contakt/pointfighting znakomicie sprawdza się w treningu Taekwon-Do ITF, ponieważ jest formułą walki dla zawodników technicznych. Walka jest przerywana po każdej punktowanej akcji i zawodnicy wznawiają ją ponownie od środka.

Nie nastawiamy się na siłę, a na szybkość, taktykę, spryt, a także jak największy wachlarz technik nożnych i ręcznych, które można szybko umieścić na strefie punktowanej przeciwnika. Doskonale sprawdza się tu tzw. slajd, czyli praca przednią nogą, nieobca każdej federacji TKD.

Zawodnik startujący w zawodach PUT ma możliwość startu w co najmniej dwóch drabinkach walk: w light contakcie (normalna, tzn. typowa formuła dla Taekwon-Do ITF różnych federacji), a także (dodatkowo) właśnie w semi contakcie, czyli pointfightingu. Podobnie można wystartować w tych formułach na zawodach kickboxingu, co znacznie poszerza horyzonty i powiększa liczbę turniejów, w których można startować (i różnych zawodników, których można spotkać na swej drodze) będąc zrzeszonym w PUT.

Skąd wywodzi się walka przerywana po jednym celnym trafieniu? Trudno określić początki, ale ludzie poszukiwali drogi między walką ciągłą, a przerywaną, tworząc nowe formuły. Legenda ringu dla osób interesujących się sztukami walki w minionej dekadzie, Benny Urquidez w formule point karate w 1974 roku… takie były początki:

Warto pamiętać, że na początku kickboxing był „alternatywnym karate”, a największa organizacja – WAKO, oznaczała World All-Styles Karate Organization. Tak więc to wszystko ewoluowało od karate, poprzez kickboxing, by dotrzeć również w niektóre rejony Taekwon-Do.

W Centurii Toruń póki co największe sukcesiki w tej formule ma młody Oskar Sajnóg, który wygrał kilkunastoosobową drabinkę niższych stopni na Mistrzostwach Polski PUT, a także przywiózł krążki z zawodów międzynarodowych w Bośni i Hercegowinie. Poza tym, praktycznie gdzie wystartował – czy to w ITF, czy w kickboxingu, udało się coś wygrać i przywieźć medal.

Piątkowe seminarium z Piotrem Bernatem (niżej na zdjęciu z instruktorem Centurii) ma być kolejnym kroczkiem, który zakorzeni nasz klub również w tej formule walki (robimy ją jako jedyni w Toruniu).

To jak widowiskowy może być point i ciekawy dla osób lubiących ciekawe rozwiązania nożne, najlepiej zobrazuje kolejny filmik: