22-23.09.18 Wizyta w Krakowie na seminarium PUTu z Gordonem Fearnem TAGB!

W dniach 22-23 września odbyło się w Krakowie seminarium z Gordonem Fearnem, asystentem trenera kadry Wielkiej Brytanii TAGB. TAGB to potężna organizacja brytyjska, która dawno temu odłączyła się od ITFu, przez jakiś czas uczestnicząc jednak w zawodach przeciwko niemu i niejednokrotnie odnosząc zwycięstwa, co miałem możliwość oglądać na starych nagraniach z zawodów i turniejów towarzyskich (np. old school TAGB kontra PZTKD, czy też turniej w Niemczech). Gordon Fearn jest najdłużej startującym zawodnikiem tej organizacji, wielokrotnym mistrzem, który rozpoczął karierę sportową w wieku 11 lat, a skoczył ją dopiero mając lat 38! Dziś 42letni trener pozostaje w świetnej formie, mimo iż od już 2014 nie startuje.

Postanowiłem uczestniczyć w jego treningach w Polsce, organizowanych przez Polską Unię Taekwon-Do, która dodatkowo w ten właśnie weekend świętowała 25lecie istnienia. W seminarium uczestniczyło niecałe 80 osób (nie wszyscy są na zdjęciu grupowym, byli jeszcze spóźnialscy) w wieku od kadeta do weterana. Przewidziano cztery jednostki treningowe, sobota w godzinach 11-13, 15-17, a także niedziela 10-12 oraz 14-16. Trzymano się tego planu, a warto od razu zaznaczyć, że seminarium było bardzo „fizyczne” i nastawione na zajechanie uczestników.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie, w tym przy pomocy gum, przeplatane były sparingami bokserskimi oraz walkami Taekwon-Do w długim wymiarze czasowym. Do tego poprawianie poruszania oraz kopnięcia za pomocą pacek. Dziś z pewnością każdy odczuwa trudy przy chodzeniu. Dzięki temu czas na treningach mijał szybko, a uczestnicy byli z siebie bardzo dumni po przetrwaniu każdej sesji, którą kończyły dodatkowe „wyzwania” na „dojechanie” zawodników.

W sobotę wieczorem w jednym z krakowskich klubów odbyła się uroczysta kolacja na wspomniany jubileusz PUTu. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i tak w zarezerwowanej części lokalu spotkali się instruktorzy, sędziowie i działacze starszego oraz nowszego pokolenia. Połączone to było ze spotkaniem organizacyjnym, na którym m.in. ustalono, że jedno z wydarzeń dla trenerów odbędzie się na naszym Dojang w Toruniu. Szczegóły w 2019. A propos 2019, otrzymaliśmy od związku m.in. PUTowskie kalendarze, potrzebne każdemu aktywnemu trenerowi.

My w Krakowie gościliśmy od piątku do niedzieli, zwiedzając m.in. pobliski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, Wawel, dzielnicę żydowską, a także wiele innych miejsc w tym pięknym mieście. Ogólnie bardzo ciekawy wyjazd, na którym było wszystko!