10-11.02.18 Międzynarodowy Kurs Instruktorów ITF z mistrzem Daltonem i egzamin w Świdniku.

W dniach 10-11 lutego 2018 odbył się w Świdniku Międzynarodowy Kurs Instruktorów ITF z mistrzem Donem Daltonem (8 dan) z Irlandii. Prócz seminarium przewidziany był egzamin na stopnie mistrzowskie, do którego podeszło kilkunastu uczestników w tym dwie osoby z toruńskiej Centurii. W seminarium wzięło udział ok. 60 osób, w większości czarnych pasów, w tym goście z Anglii, Ukrainy, Szwecji, Włoch, Czech, a nawet mistrz Kiros z dalekiej Etiopii (prezes etiopskiej federacji, w której samych czarnych pasów jest ok. 2.500!). W sobotę ćwiczyliśmy w godzinach 10:00-13:00 oraz 15:00-17:00, a w niedzielę 9:30-12:30 i 14:00-16:00, co dało łącznie ok. 10 godzin praktyki Taekwon-Do w ciekawym, międzynarodowym towarzystwie!

Pierwsza część sobotnich zajęć poświęcona była walce sportowej, w użyciu były tarcze oraz sprzęt. Po obiedzie zajęliśmy się omawianiem pierwszych układów formalnych. Opierając się na formach uczniowskich mistrz Dalton wchodził w niuanse techniczne. Prezydent ITF UNION jest zdania, że powinno się nawiązywać do techniki z ostatniego okresu życia twórcy Taekwon-Do generała Choi’a i nic nie powinno być zmieniane. Tymczasem każda federacja wprowadza swoje zmiany i interpretacje, co może spowodować, że za 40 lat będziemy mieli kilka całkowicie odmiennych ITFów.

W sobotę po 17:00, po ponad 5 godzinach zajęć, odbył się egzamin Polskiej Unii Taekwon-Do/ITF UNION. W komisji zasiadł mistrz Dalton, a także mistrzowie Arsol z Włoch/Filipin (VII dan) i Chris Beanland (VII dan) z Anglii. Egzamin zakończył się przed 20:00 (dodajcie ten czas do praktyki z seminarium…), ale wyniki mieliśmy poznać dopiero kolejnego dnia. Kandydaci do podwyższenia stopnia musieli wykonać wszystkie układy formalne (niektóre po kilka razy) praktycznie bez żadnej przerwy, były także kopnięcia, techniki w poruszaniu, krokówki, rozbicia desek, samoobrona (nie choreografia, lecz reakcje na konkretne ataki zadane przez komisję), a także teoria. Kandydaci musieli stoczyć walkę w pełnym sprzęcie, a także wolną walkę bez sprzętu.

W niedzielę wstawało się z łóżka dużo trudniej. Pierwszy trening rozpoczął się o 9:30 i potrwał do 12:30. Obejmował techniki nożne oraz dalsze układy, aż do pierwszych mistrzowskich. Przed przerwą obiadową ogłoszono wyniki egzaminu – instruktor Centurii zdał na III dan, a Dominika Hartowicz podwyższyła stopień do II dana. Wzruszającą chwilą było wręczenie honorowego 9 dana ITF Union na ręce mistrza Arsola dla jego nieżyjącego już ojca, który wypromował Taekwon-Do na Filipinach. Mistrz Arsol, chociaż mieszka we Włoszech, jest prezesem Filipińskiej Unii TKD. Drugi niedzielny trening potrwał do 16:00 i obejmował układy mistrzowskie, samoobronę oraz walki krokowe. Był czas na pytania, w tym na takie dotyczące historii naszej sztuki walki. Tym samym na IIC w Świdniku zajmowaliśmy się niemal wszystkim co składa się na Taekwon-Do ITF.

Około 17:00 dobrnęliśmy do końca. Dla uczestników seminarium przygotowano certyfikaty udziału, odznaki ITF, a także okazjonalne koszulki z kursu instruktorów.

Do Torunia wróciliśmy zmęczeni i pełni wrażeń. A przede wszystkim z jednym danem więcej. Dziękujemy organizatorom za możliwość przeżycia tego owocnego weekendu i za – jak zwykle – pozytywną, otwartą atmosferę!